warsztaty śpiewu

( words)
-

Muzyką tradycyjną zajmuję się od 2005r., kiedy to po raz pierwszy usłyszałam śpiew naturalny, nieskrępowany, donośny, znaczący. Zachwyciło mnie to. Od tamtej pory uczę się śpiewu od wiejskich śpiewaczek, słucham nagrań archiwalnych i biorę udział w przeróżnych warsztatach śpiewu.

Od kilka lat jeżdżę regularnie na Ukrainę, Białoruś, do Rosji, Serbii w poszukiwaniu zapomnianych melodii i opowieści.

Przywożę z tych wypraw moc wrażeń, doświadczeń, którymi mam potrzebę się dzielić. Uwielbiam prowadzić warsztaty głosowe i spotkania śpiewacze. Uczestnicy poznają technikę śpiewu tzw. otwartym czy naturalnym głosem, ćwiczymy poprawną postawę ciała podczas śpiewu, pogłębiamy technikę prawidłowego oddechu podczas śpiewu, słuchamy nagrań archiwalnych, analizujemy je sobie ze szczególnym skupieniem nad stylem regionalnym, sposobem wydobycia dźwięku, użyciem rezonatorów, indywidualną manierą wykonawczą, ornamentyką, melizmatyką i innymi składowymi, które tworzą niepowtarzalne brzmienie pieśni. Podczas warsztatów, mamy też czas na omówienie kontekstu kulturowego danej pieśni – opowiadamy sobie o tradycjach i obrzędach danej wsi/regionu.

Jest to dla mnie bardzo ważny czas współuczestnictwa, budowania relacji, tworzenia danej sytuacji, asystowania uczestnikom w ich indywidualnym rozwoju. Bardzo jestem wdzięczna, że mogę być świadkiem i towarzyszem ich drogi.

Prowadzę na stałe jedną grupę śpiewu w Warszawie oraz okazjonalnie jedno-, dwu- lub trzydniowe warsztaty w różnych miastach Polski.